Wywiad z laureatką konkursu kuratoryjnego z przyrody, Dominiką Sidoruk

.
J.S - Jak czujesz się jako laureatka konkursu kuratoryjnego z  przyrody?
D.S.
- Bardzo dobrze. W końcu nie muszę się uczyć w każdej wolnej chwili, rezygnować z innych zajęć. No i komfort psychiczny, ponieważ bez względu na wynik, jaki osiągnęłabym na teście kompetencji, mam zapewnione 40 punktów.

J.S. - Jak oceniasz stopień trudności zadań i pytań konkursowych?
D.S.
- Hmm... pytania były o różnym stopniu trudności. Etap wojewódzki był naprawdę trudny i do końca nie wiedziałam, jakiego wyniku się spodziewać.

J.S. - W jaki sposób i jak długo przygotowywałaś się do konkursu?
D.S.
- Przygotowywałam się do konkursu ok. 5 miesięcy. Kilka godzin tygodniowo zostawaliśmy po lekcjach w szkole i uczyliśmy się z pomocą pani Krystyny Stefaniuk. W domu po odrabianiu lekcji musiałam nadal powtarzać tematy (chyba, że w telewizji był ciekawy mecz...).

J.S. - Czy są jakieś osoby, którym zawdzięczasz swój sukces?
D.S.
Oczywiście. Gdyby nie pani Krystyna Stefaniuk, która przygotowywała mnie do konkursu (dzięki niej wszystko się zaczęło), nie osiągnęłabym tego sukcesu. Są jeszcze także moi rodzice, którzy wspierali mnie cały czas duchowo, rodzina i znajomi.

J.S. - Czy w innych konkursach również bierzesz udział? Jeśli tak, to w jakich?
D.S.
Biorę udział także w konkursach z języka polskiego. Różnie... We wszystkich, na które mam czas, aby się do nich przygotować.

J.S. - Czy uprawiasz jakieś sport?
D.S.
Uwielbiam siatkówkę. Gram w nią, kiedy tylko nadarzy się do tego okazja. Od kilku lat chodzę też na tańce ludowe, które są dla mnie rozrywką i oderwaniem od codziennych zajęć.

J.S. - Jak sądzisz, jaka cecha Twojego charakteru umożliwia Ci osiąganie wysokich wyników w nauce?
D.S.
Jestem leniwa... ale wiem, że muszę się czegoś nauczyć, choćby dla własnej satysfakcji. Kiedy uczyłam się na konkurs, nie myślałam o tym, ile muszę się jeszcze nauczyć tylko o tym, jakie potem będą z tego przyjemności. No i mam trochę szczęścia, ponieważ jeszcze rok temu podziwiałam poprzednich laureatów i ich sukcesy, i wydawało mi się, że są bardzo trudne do osiągnięcia.

Wywiad opracowali: Jakub Skwarek i Aleksandra Trochimiuk (V b)